WITAMY NA STRONIE

RZYMSKOKATOLICKIEJ PARAFII NAJŚWIĘTSZEGO SERCA PANA JEZUSA

W CHORZOWIE BATORYM

 

Transmisja Mszy świętych on-line z naszego kościoła

 https://www.youtube.com/channel/UCLFqa-ExQo4rPy3DN04oaXg

(godziny transmisji zgodnie z wykazem intencji mszalnych w zakladce Aktualności)

Liturgia


2023-09-28, Czwartek, Rok A, I, Wspomnienie Św. Wacława, męczennika
Ag 1, 1-8
Ps 149
J 14, 6
Łk 9, 7-9
2023-09-29, Piątek, Rok A, I, Święto Świętych Archaniołów Michała, Gabriela i Rafała
Dn 7,9-10.13-14
Ps 138
Ps 103, 21
J 1,47-51
2023-09-30, Sobota, Rok A, I, Wspomnienie Św. Hieronima, prezbitera i doktora Kościoła
Za 2, 5-9. 14-15
Jr 31
2 Tm 1, 10b
Łk 9, 43-45

Wydarzenia

 

BOSKIE KOLONIE - wspomnienie

Szczęśliwej drogi, już nadszedł czas...

ZMIANY, ZMIANY ZMIANY...
     Wikarzy i pozostali kapłani, którzy zmieniają w tym roku miejsca posługi, spotkali się w piątkowe popołudnie, by odebrać dekrety kierujące ich do nowych zadań. Abp Adrian Galbas zaprosił ich do wspólnej modlitwy w kurialnej kaplicy. Zwracając się do zebranych, podkreślił odczytywane tego dnia w Ewangelii słowa Jezusa, zapraszającego utrudzonych i obciążonych. – Być może do wielu obciążeń, które przeżywacie dochodzi jeszcze i to jedno: że trzeba się znów dokądś przeprowadzić, spakować, zawiązywać nowe relacje, uczyć się nowego proboszcza i jego współpracowników, nowych ludzi, zwyczajów, nowych miejsc. To wszystko jest obciążające, zwłaszcza, gdy ma się już tzw. „swoje lata”. Sam w ostatnich niespełna czterech latach przeprowadzałem się dwukrotnie i znam psychiczną i duchową siłę tego obciążenia – przyznał.
     Metropolita katowicki podkreślił, że decyzje o zmianach „nie są wolą Bożą, są jedynie decyzją biskupa” i zapadły „po licznych konsultacjach z ludźmi, którzy diecezję znają dużo lepiej niż ja”. – Jest to jednak jedynie ludzka decyzja, która może okazać się błędna, okaleczona egoizmem o niepełnym widzeniem spraw. Jest to decyzja, która nie wiemy jakie przyniesie owoce. Jednak ty możesz ją przyjąć jako wolę Bożą. To będzie jednak twój wybór, a nie wybór biskupa. To da ci siłę, by tę decyzję przyjąć w duchu wiary, także wtedy, gdy po ludzku jest ona dla ciebie trudna i niezrozumiała – wskazywał.
     Wśród Kapłanów, którzy odebrali dekrety był również nasz wikary ks. Mirosław Czeglik. Po 7 latach posługi duszpasterskiej w naszej parafii rozpocznie pracę w Jastrzębiu, w parafii Miłosierdzia Bożego.
     Pożegnamy również ks. Macieja Kusia, który obejmie parafię św. Józefa na Załężu.
     Msza święta dziękczynna za posługę kapłańską w naszej Parafii ks. Mirosława i ks. Macieja odbędzie się 27 sierpnia o godz. 12.00. 
     Jednocześnie powitamy wśród nas neoprezbitera, ks. Macieja Budnera. Więcej informacji o ks. Maćku: https://katowice.gosc.pl/doc/8264371.Neoprezbiterzy-2023-Przedstawiamy-nowych-kaplanow
 
 
 

Wierzę w Kościół Chrystusowy - Pielgrzymka mężczyzn i młodzieńców Do Matki Bożej Piekarskiej

WIERZĘ W KOŚCIÓŁ CHRYSTUSOWY
PIELGRZYMKA MĘŻCZYZN I MŁODZIEŃCÓW
DO MATKI BOŻEJ PIEKARSKIEJ
Pieszo na spotkanie z Piekarską Panią z naszej parafii (pod duchownym przewodnictwem ks. Proboszcza) wyruszyło w tym roku ok. 20 mężczyzn i młodzieńców.


W Duchu Świętym - ostatnie słowo pasterskie abp. Wiktora Skworca

Ostatnie słowo pasterskie abp. Wiktora Skworca.

     Drodzy Diecezjanie! Bracia i Siostry!

     W dniu Pięćdziesiątnicy, w którym narodził się Kościół, zmartwychwstały Pan – jak usłyszymy w ewangelii - pozdrowi nas słowami: „Pokój wam” i zaapeluje: „Weźmijcie Ducha Świętego!” (J 20,22). My zaś w uroczystość Zesłania Ducha Świętego przypominamy sobie dzień przyjęcia Ducha Świętego w sakramencie bierzmowania i swoimi czynimy słowa sekwencji, które za chwilę usłyszymy:

          Obmyj co nieświęte,
          Oschłym wlej zachętę,
          Ulecz serca ranę.
          Daj Twoim wierzącym,
          W Tobie ufającym,
          Siedmiorakie dary.
          Daj zasługę męstwa,
          Daj wieniec zwycięstwa,
          Daj szczęście bez miary.

     Bracia i Siostry!

     Słowem pasterskim na Adwent 2011 roku, po kanonicznym objęciu archidiecezji i po ingresie do katowickiej katedry pw. Chrystusa Króla, rozpocząłem posługę pasterską w Kościele na Górnym Śląsku. Już wcześniej, od dnia święceń prezbiteratu, które przyjąłem 50 lat temu (19 kwietnia 1973 r.), służyłem tutejszemu Kościołowi zawsze zgodnie z wolą przełożonych, biskupów katowickich, którzy z zaufaniem powierzali mi różne urzędy i zadania. Należały do nich m.in. starania o budowę nowych kościołów w „nowych miastach i osiedlach”, jak zwykł mówić bp Herbert Bednorz. Mimo wielu przeciwności nie zmarnowaliśmy jako wspólnota diecezjalna czasu łaski budowy ponad stu nowych kościołów
i kaplic; co więcej, już w trakcie budowy rozwijały się wokół nich parafialne wspólnoty, gęstniała sieć parafialna i wzrastał Kościół.  

Przez posługę pasterską w macierzystej diecezji jako biskup tego Kościoła i metropolita górnośląskiej prowincji kościelnej starałem się - zgodnie z hasłem biskupiej posługi - „W Duchu Świętym” - kontynuować dzieło poprzedników i budować codziennym mozołem Kościół żywy, mocno osadzony w realiach społecznych Górnego Śląska. Oznaczało to również budowanie wspólnoty lokalnej przez współpracę dla dobra wspólnego z samorządami w ramach górnośląsko-zagłębiowskiej metropolii oraz metropolii kościelnej. Wyrazem współpracy z samorządami jest Metropolitalne Święto Rodziny. W ramach kościelnej metropolii budowaliśmy naszą tożsamość i wspólnie podnosiliśmy pasterski głos m.in. w sprawach środowiska naturalnego. Wspólnie z przedstawicielami innych Kościołów chrześcijańskich modliliśmy się o jedność chrześcijan i o pokój w ludzkiej rodzinie oraz za miasto Katowice. Zaś w czasie pielgrzymek piekarskich zmagaliśmy się o wolną od niekoniecznej pracy i handlu niedzielę, wołając do Boga i ludzi, by była „Boża i nasza”.      

Poszczególne etapy pracy pasterskiej w minionych dwunastu latach wyznaczają: II Synod Katowicki, w czasie którego byliśmy „wsłuchani w Ducha” oraz obchody 100. rocznicy ustanowienia administracji apostolskiej Górnego Śląska, organicznie związane ze świętowaniem przyłączenia części naszej Ojcowizny do odrodzonej Ojczyzny, II Rzeczypospolitej. Ważnym wydarzeniem był również proces beatyfikacyjny ks. Jana Franciszka Machy, a potem jego beatyfikacja w katowickiej katedrze. Właśnie w katedrze, która została uznana przez Prezydenta RP za pomnik historii, mogłem udzielać święceń kapłańskich: biskupich i prezbiteratu. W tym miejscu gromadziły się różne grupy społeczne i zawodowe. Do katedry przybywały pielgrzymki róż różańcowych i świętowaliśmy małżeńskie jubileusze, tam we wspólnocie z nauczycielami akademickimi i studentami wyższych uczelni inaugurowaliśmy rok akademicki i modliliśmy się za Ojczyznę. Niezapomnianie pozostają dni wspólnoty Ruchu Światło-Życie i pielgrzymki Służby Liturgicznej. Wspólnie przeżywaliśmy dramatyczne chwile w czasie pandemii i włączyliśmy się poprzez kościelny wolontariat w pomoc szpitalom covidowym. W duchu solidarności otwarliśmy się na wojennych uciekinierów z Ukrainy i po dziś dzień w gmachu seminarium duchownego funkcjonuje punkt recepcyjny, zaś na uniwersyteckim wydziale teologicznym Centrum Pomocy Ukraińcom. Przez Caritas archidiecezjalną i parafialną oraz posługę sióstr zakonnych zawsze byliśmy blisko potrzebujących i zmarginalizowanych. W czasie górniczych katastrof, które zbierały żniwo śmierci, płakaliśmy z płaczącymi ( por. Rz 12,15-16) i okazywaliśmy bliskim ofiar naszą solidarność, współczucie i bliskość.  

Wiele działań było podejmowanych w perspektywie bliskiego już jubileuszu 100-lecia archidiecezji katowickiej (2025 r.). W ramach tych przygotowań odnowiliśmy to, co możemy nazwać naszym patrymonium: materialne dziedzictwo, które zostawili nam nasi poprzednicy, biskupi i wierni świeccy budujący katowicką katedrę i instytucje diecezjalne, wśród nich m.in. gmach kurii metropolitalnej i seminarium duchownego. Wobec potrzeb nowej ewangelizacji i papieskiej zachęty do wypływania „na głębię” archidiecezjalna wspólnota wzbogaciła się o ośrodek formacyjny w Brennej i dom formacyjny Nazaret (na ukończeniu) przy piekarskim sanktuarium. Wzrosła liczba nadzwyczajnych szafarzy Komunii św.; oprócz prezbiterów i osób konsekrowanych posługę we wspólnocie Kościoła podejmują diakoni stali.

     Jubileusz 100-lecia archidiecezji staraliśmy się przygotować duszpastersko i materialnie, rozumiejąc, że jest to czas łaski, czas budowania Kościoła na drodze nowej ewangelizacji i synodalności, procesów osadzonych na fundamencie wiary, historii i kultury, poznawanych także w odnowionym Archiwum i Muzeum Archidiecezji oraz w powstałym Panteonie Górnośląskim.

     Bracia i Siostry!

     Wracając pokrótce do komunikatu wydanego w czerwcu 2021 r., zapewniam, że w czasie posługi w archidiecezji katowickiej „uruchomiłem wszystkie konieczne mechanizmy ochrony małoletnich. Żadne zgłoszenie nie zostało pominięte, zlekceważone czy nierozpoznane. W tych sprawach przestrzegane jest ściśle obowiązujące prawo kościelne i państwowe… Każda z osób pokrzywdzonych otrzymuje konkretną ofertę pomocy i wsparcia. Spotykałem się też osobiście z ofiarami tego typu nadużyć”.

Drodzy Diecezjanie! Kończąc swoją posługę, chciałbym serdecznie podziękować za modlitwę i wszelkie formy współpracy i wsparcia, szczególnie w chwilach trudnych, a także powtórzyć słowa, które wypowiedziałem w katedrze dnia 6 stycznia, kiedy dziękowałem Bogu za jubileusz 25-lecia święceń biskupich:  „Niczego nie mam, czego bym nie otrzymał. Dlatego dłużnikiem jestem; dłużnikiem Boga, Kościoła i bliźnich; waszym dłużnikiem, dlatego wam mówię: Bóg zapłać
i dziękuję. Wszystkim, bez wymieniania po imieniu, bo ta litania wdzięczności trwałaby bez końca”. I jeszcze dopowiadam słowo przepraszam, złączone z prośbą o wybaczenie.   

Poczucie sprawiedliwości mówi, że dług zaciągnięty w winnicy Pańskiej można odpracować. Starałem się o to najlepiej jak mogłem w tarnowskiej i katowickiej winnicy, działając ze świadomością aktualności pouczenia Pana: „Tak mówcie i wy, gdy uczynicie wszystko, co wam polecono: „Słudzy nieużyteczni jesteśmy; wykonaliśmy to, co powinniśmy wykonać” Łk 17, 10).

     Bracia i Siostry!

     Porządek w Kościele utrzymuje duch posłuszeństwa i prawo kanoniczne, które w kan. 401 § 1 KPK nakłada na biskupa diecezjalnego obowiązek złożenia rezygnacji po osiągnięciu 75 roku życia. Stało się to 19 maja br. i już przedtem złożyłem swój urząd w ręce papieża Franciszka, z nadzieją, że rychło przyjmie moją rezygnację i nowy arcybiskup katowicki, który został już wskazany w osobie arcybiskupa koadiutora Adriana Galbasa, będzie mógł podjąć urząd i pasterską posługę. Przyjmujemy go z przekonaniem, że to Duch Święty wskazał nowego pasterza na czasy, które są przed nami; inne niż te minione i pewnie trudne, „bo przez wiele ucisków trzeba nam wejść do królestwa Bożego” (Dz 14,7).

Bracia i Siostry!  

Przyjmijcie mojego następcę w duchu wiary! Módlcie się za Niego i wspierajcie. Niech nas prowadzi mocą i światłem Ducha Świętego; niech w myśl swego biskupiego zawołania: „Pax Christi” - buduje w Kościele katowickim, w metropolii i na Górnym Śląsku tak wszystkim potrzebny Chrystusowy Pokój.        

Na dziś i na jutro życzę wam pokoju i zapewniam, że jako arcybiskup senior dalej będę starał się budować Kościół w naszej górnośląskiej Ojcowiźnie modlitwą i cierpieniem. Dziś zaś, w niedzielę Pięćdziesiątnicy, szczególnie modlę się i wołam: „Boże, ześlij dary Ducha Świętego na całą ziemię i dokonaj w sercach wiernych cudów, które zdziałałeś w początkach głoszenia ewangelii”.

     Niech wam zawsze towarzyszy Boże błogosławieństwo, którego udzielam: w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego. Amen. 

† Wiktor Skworc
Arcybiskup Metropolita Katowicki


Nie chciejcie krzyża bez Chrystusa!

MSZA ŚW. W INT. CHORYCH I STARSZYCH WIEKIEM PARAFIAN
     Do południa ks. Arcybiskup spotkał się z młodzieżą w SP 37 oraz dziećmi w przedszkolu.
     W samo południe ks. abp Adrian odprawił Mszę św. w int chorych i starszych wiekiem Parafian. Udzielił również zebranym Sakramentu Chorych.

     W homilii mówił m.in. [...] Jest w życiu naszej Wiary, ten moment szczególnie trudny, który naszą Wiarę jakoś weryfikuje, wystawia na próbę. To jest właśnie ta chwila, co się dzieje z naszą Wiarą, kiedy na jej drodze pojawi się krzyż, trudność, cierpienie, choroba. Kiedy na jej drodze pojawi się mrok. Łatwo jest wierzyć, kiedy wszystko jest łatwe, kiedy wszystko jest po naszej myśli. [...] Co się dzieje ze mną, co się dzieje z moją Wiarą, gdy na mej drodze pojawia się krzyż. Są tacy, którzy w takim doświadczeniu mówią Panu Bogu Adieu! Nie chcę mieć z Tobą nic wspólnego! Jeżeli Ty jesteś Bogiem, a mnie spotykają takie rzeczy - to nie! Ty jesteś wszechmogący - to nie! Ty jesteś miłosierny - to nie! Wielu ludzi odchodzi od Wiary, odchodzi od Boga, odchodzi od Kościoła właśnie w momencie gdy doświadczają w swoim życiu ognia krzyża. Ale są tacy, którzy właśnie wtedy jeszcze bardziej przybliżają się do Ukrzyżowanego. Jeszcze bardziej przybliżają się do Najświętszego Serca Jezusa. I mówią: to co przeżywam jest ciężkie, ale bez Ciebie będzie jeszcze bardziej ciężkie. [...] Jest taka pokusa, żeby właśnie wtedy, ten krzyż choroby, czy jakiejkolwiek życiowej trudności nieść samemu. Ale on wtedy właśnie jest bardzo ciężki. Właśnie wtedy jest bardzo okrutny. Nie chciejcie krzyża bez Chrystusa! Bo będzie on nie do udźwignięcia! [...]


Medjugorje 2023

Może być zdjęciem przedstawiającym 1 osoba


Bezpłatna pomoc prawnicza i psychologiczna

bezpłatna pomoc prawnicza i poradnictwo rodzinne

środa: 8.30 kancelaria parafialna

 

bezpłatna pomoc psychologiczna

 

prosimy o kontakt tel. 504 49 20 49

 

nie jesteś sama, nie jesteś sam


U STUDNI - DLA PAR BEZ ŚLUBU

 

Spotkania są otwarte dla wszystkich, którzy żyją w związku niesakramentalnym (z różnych powodów), a nadal chcą rozwijąć swoją więź z Panem Jezusem

 

CZWARTEK 28 września 2023 r. godz. 19.00

 

PROBOSTWO

 

ZAPRASZAMY


Zasady przetwarzania danych

Dotyczące danych z formularza wysyłanych ze strony.

Dane z powyższego formularza będą przetwarzane przez naszą firmę jedynie w celu odpowiedzi na kontakt w okresie niezbędnym na procedowanie przekazanej sprawy. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przetworzenia zapytania. Każda osoba posiada prawo dostępu do swoich danych, ich sprostowania i usunięcia oraz prawo do wniesienia sprzeciwu wobec niewłaściwego przetwarzania. W przypadku niezgodnego z prawem przetwarzania każdy posiada prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego. Administratorem danych osobowych jest Parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa, siedziba: Chorzów, Długa 32.