WITAMY NA STRONIE

RZYMSKOKATOLICKIEJ PARAFII NAJŚWIĘTSZEGO SERCA PANA JEZUSA

W CHORZOWIE BATORYM

 

Transmisja Mszy świętych on-line z naszego kościoła

 https://www.youtube.com/channel/UCLFqa-ExQo4rPy3DN04oaXg

(godziny transmisji zgodnie z wykazem intencji mszalnych w zakladce Aktualności)

Liturgia


2020-08-04, Wtorek, Rok A, II, Wspomnienie św. Jana Marii Vianneya, prezbitera
Jr 28, 1-17
Ps 119 (118), 29 i 43. 79-80. 95 i 102 (R.: por. 68b)
Mt 4, 4b
Mt 14, 13-21
2020-08-05, Środa, Rok A, II, Dzień Powszedni albo wspomnienie rocznicy poświęcenia rzymskiej Bazyliki Najświętszej Maryi Panny
Jr 31, 1-7
Jr 31, 10. 11-12b. 13 (R.: por. 10d)
Por. Łk 7, 16
Mt 15, 21-28
2020-08-06, Czwartek, Rok A, II, Święto Przemienienia Pańskiego
Mt 17, 1-9
Dn 7, 9-10. 13-14
Ps 97, 1-2. 5-6. 9 (R.: por. 1a i 9a)
2 P 1, 16-19
Mt 17, 5c
Mt 17, 1-9

Wydarzenia

 

Z wizytą w stolicy Dolnego Śląska

 

 

     Niestety coronawirus 'dopadł' również Kolorowe Serca. Zamiast wakacyjnych, cotygodniowych wypadów w różne ciekawe miejsca odbędą się tylko dwie, może trzy, imprezy.

     Pierwszą był rodzinny wyjazd do Wrocławia. Ostatecznie pojechało  78 osób. Zwiedziliśmy ZOO, afrykanarium, oceanarium z przepięknymi, bajecznie kolorowymi rybami, plaszczkami i rekinami. Był czas na zabawę na placach zabaw oraz udział w pokazie karmienia fok. 
     Po opuszczeniu ZOO spora grupa była w parku na multimedialnym pokazie fontann.


Chorzów - Ludźmierz - Łagiewniki - Chorzów


Dozwól nam chwalić Cię, Panno Przenajświętsza...

    W nocy z 29 na 30 czerwca, kilkunastu członków naszej Wspólnoty Parafialnej wzięło udział czuwaniu przed obliczem Czarnej Madonny. Jego mottem był fragment modlitwy sw. Maksymiliana: Dozwól nam chwalić Cię, Panno Przenajświętsza...

     Pierwotnie czuwanie miało być uwieńczeniem 43. Parafialnej Pielgrzymki na Jasną Górę, ale ze względu na zaistaniałą sytuację związaną z panującą pandemią, czuwanie stało się osobnym wydarzeniem. U stóp Jasnogórskiej Pani dopełnił się jubileusz 80-lecia istnienia parafii NSPJ w Chorzowie Batorym. 

     Na początku czuwania włączyliśmy się w modlitwę apelową, a gdy kaplica opustoszała, mogliśmy podejść do stóp Matki Najświętszej, by uwielbiać Pana przez Jej przemożne wstawiennictwo.

     Modlitwę prowadził proboszcz ks. Krzysztof Tomalik, oprawę muzyczną zapewnił zespół muzyczny  z parafii św. Jana Sarkandra na Bańgowie. Rozważaliśmy fragmenty Traktatu o doskonałym nabożeństwie do Najświętszej Maryi Panny św. Ludwika Marii Grignion de Montforta. Po nim, w ciszy, fragment Ewangelii wg św. Łukasza (24, 13-35) o Eucharystii – Wielkiej tajemnicy Wiary... Był to również czas na skorzystanie z sakramentu pokuty. Uroczysta Msza Święta rozpoczęła się o godz. 24.00.

     Zadziwiająco szybko płynął czas... Po krótkiej przerwie nastąpiła „godzina świadectw”, po niej różaniec, podczas którego ksiądz Proboszcz wyczytał wszystkie intencje zapisane w Kronice niesionej przez pielgrzymów podczas 43., sztafetowej, Pielgrzymki na Jasną Górę.

     Bogu niech będą dzięki za dar tego spotkania, za dar 80–lecia istnienia parafii NSPJ w Chorzowie Batorym.

     Fotorelacja w zakładce GALERIA.


Choć w hostii ukryty, lecz całkiem prawdziwy!

 
 
 
     Moje małe serce drży całe z radości, bo Ciebie, o Jezu, będzie dzisiaj gościć. Przyjdziesz cichutko, jako Bóg mój żywy 
     W sobotę, 20 czerwca, osiemnastu młodych członków naszej Wspólnoty Parafialnej po raz pierwszy, z rąk ks. Macieja, przyjęło Ciało Chrystusa. Mszę św. współkoncelebrował ks. Krystian Łagowski.
     Fotorelacja w zakładce Galeria

Procesje Bożego Ciała i Krwi Pańskiej

     Tegoroczna procesja Bożego Ciała i Krwi Pańskiej nie jest pierwsza, która odbyła się wokół koscioła. Podobna sytuacja była w latach 1951 oraz 2013, choć z całkiem innych przyczyn.
     Na początek troche historii. Pierwsza w naszej parafii procesja Bożego Ciała odbyła sie w 1945 r. Wiodła ulicami Długą, Limanowskiego, Wysockiego, Armii Czerwonej, Chodkiewicza, Długą.
     Władze komunistyczne stawiały przeszkody w sprawowaniu wielu obrzędów religijnych. Nie śmiały jednak zabronić procesji Bożego Ciała, która zawsze była najbardziej jaskrawym przejawem religijności społeczeństwa poza świątyniami. Wydały jednak przepisy porządkowe zgodnie z którymi, proboszczowie byli zobowiązani każdorazowo występować z prośbą o zezwolenie na procesje. W podaniu musiał znajdować się opis trasy, umiejscowienie ołtarzy, nazwiska osób odpowiedzialnych za ich zbudowanie oraz osoby zapewniające opiekę sanitarną.
     Ks. Proboszcz Przybyła zamiast prośby w wysyłanych do urzędu pismach ograniczał się do informowania o planowanej manifestacji. Ciekawa była forma informowania władz przez ks. Proboszcza. Zachowała się notatka, w której pisał: „Uprzejmie donoszę, że tegoroczna procesja...”.
     W procesjach Bożego Ciała uczestniczyło od 300-800 wiernych. Przygotowaniem ołtarzy w latach pięćdziesiątych i na początku lat sześćdziesiątych kierowały Franciszka Paczyna i Rozalia Milde wspólnie z Józefem Skupinem. W tym okresie obrazy i figury w czasie procesji nosiły dziewczęta i kobiety ubrane w tradycyjne stroje śląskie.
     W latach siedemdziesiątych władze państwowe nie czyniły w tym względzie tak wielkich trudności jak w latach 60-tych. Procesja corocznie szła tą samą trasą ulicami: Wyspiańskiego, Długą, Limanowskiego, Wysockiego i z powrotem Długą, omijając ul. Armii Czerwonej – główną ulicę przebiegającą przez parafię. Co roku w tych samych miejscach parafianie stawiali i przyozdabiali ołtarze. W tym czasie zwyczajowo wystawiały je rodziny: Rak, Kolna, Żogała i Malcherek.
     Od 1999 roku wprowadzono zasadę zmieniania tras procesji, by w ciągu kilku lat przejść wszystkimi ulicami na terenie parafii. Między innymi w 2000 roku procesja po raz pierwszy przeszła przez tzw. Biadacz. Zasada zmiany trasy jest kontynuowana do dzisiaj.
     W 1951 r. procesja miała przejść ulicami Wyspiańskiego – Piekarską – Wieniawskiego – Zawiszy Czarnego – Kołłątaja – Odrzańską – Leśną – Wieniawskiego – Piekarską – Trzyniecką – Chocimską – Wyspiańskiego. Ze względu na blokowanie ulic, z powodu meczu piłki nożnej, procesja odbyła się na placu kościelnym. Niestety nie zanotowano jaki to był mecz.
     Podobna sytuacja była w 2013 r. Tym razem mieliśmy m. in. przejść przez plac Waryńskiego. Ze wzgledu na silne opady deszczu trzy stacje procesji odprawiono w kościele, przed czwartą przeszliśmy dookoła koscioła.
     No i 2020 r. Ze względu na zagrożnie epidemiologiczne procesje odbywały się wokół kościoła, po każdej Mszy św.

     Fotorelacja z jednej z dzisiejszych procesji Bożego Ciała w zakładce GALERIA

     (na zdjeciach ołtarze prawdopodobnie z  lat 1955-56 r.)


Sakrament Bierzmowania

 
    Nie w ilości jest siła ale w jakości  - tymi słowy zwrócił się podczas homilii ks. bp Marek Szkudło do kandydatów do przyjęcia sakramentu bierzmowania w naszej parafii.
     [...] Ci którzy dają się prowadzić Duchowi Świętemu, są szczególnymi znakami dla świata. I Eliasz, i św.Jan Paweł II, i wielu waszych Rodziców, i Wy macie być takimi prawdziwymi prorokami w tym świecie, którzy nie chwieją się ale są wierni i idą drogą Bożych Przykazań. [...] Potrzebujecie mocy z wysokości, mocy Ducha Świętego, bo tylko w tym Duchu nie będziecie chwiejnymi ludźmi. Będziecie świetnymi przewodnikami dla innych, będziecie najbardziej podobnmi do Jezusa, bo to Duch Święty czyni Was, nas, najbardziej podobnymi do Jezusa. I kto patrzy na nas, ma Go zobaczyć. [...].
     Sakrament dojrzałości chrześcijańskiej przyjęły 32 osoby.
     Zdjęcia w zakładce GALERIA
 

Wielka tajemnica wiary - 43. Pielgrzymka na Jasną Górę za nami

 
 
     Sobota, 6:00. Rozesłanie. Pierwsza grupa rusza na trasę 43. Pielgrzymki parafii NSPJ na Jasną Górę. Na trasę pielgrzymki - sztafety. W sytuacji zagrożenia epidemiologicznego była toi jedyna, realna możliwość pieszego pielgrzymowania.
     Cała trasa podzielona została na dziewięć odcinków, które w większości kończyły się w okolicach kościołów.
     Piersza grupa wyruszyła z naszego kościoła parafialnego by na pierwszą zmianę dojść do koscioła św. Anny w Bytomiu. Następna zmiana to kościół MB Nieustającej Pomocy w Piekarach, dalej kościół Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Brynicy, Woźniki - Leśniczówka Imielów i koniec pierwszego dnia to Woźniki, kościół św. Katarzyny. Drugi dzień 6:00 wyjście spod kościoła św. Katarzyny w Woźnikach, dalej kapliczka w Kamienicy Polskiej, kościół NSPJ w Rększowicach, kościół Nawrócenia św. Pawła i na koniec, krótko przed godz. 15:00 ostatnia grupa dotarła na Jasną Górę.
     W sumie w sztafecie wzięły udział 43 osoby, w dziewięciu grupach, od 3 do sześciu osób w grupie.
     Pielgrzymka nietypowa to i nie typowe zakończenie. W miejsce Mszy na Jasnej Górze spotkaliśmy się na wieczornej Eucharystii w naszej parafii. Choć brakowało wielu tradycyjnych elementów naszej pielgrzymki, to żeby tradycji choć częściowo stało się zadość na zakończenie wszyscy uczestnicy otrzymali 'pakiet pielgrzyma' - kołocz, beziki i ... po ogórku małosonym.
     Fotorelacja  w zakładce GALERIA.
 
 

Zarządzenie Arcybiskupa Katowickiego

     

ZARZĄDZENIE ARCYBISKUPA KATOWICKIEGO
ODNOŚNIE DO SPRAWOWANIA POSŁUGI DUSZPASTERSKIEJ I LITURGICZNEJ Z DNIA 28 MAJA 2020 R.

Wstęp

W związku z sytuacją epidemiologiczną dotychczasowe akty prawne metropolity katowickiego obowiązują nadal w takim zakresie, jaki określają najnowsze rozporządzenia władzy cywilnej, ze szczególnym uwzględnieniem wskazańzaktualizowanych w niniejszym zarządzeniu.

1. Odwołanie dyspensy

Z dniem 6 czerwca br. odwołana zostaje ogólna dyspensa od obowiązku uczestnictwa w niedzielnej Mszy św. Zgodnie z przepisami prawa kościelnego „wierni są zobowiązani do uczestnictwa w Eucharystii w niedzielę i dni nakazane, chyba, że są usprawiedliwieni dla ważnego powodu, np. choroba, pielęgnacja niemowląt (por. KKK 2180, 2181, 2182.).

W obecnej sytuacji utrzymuje się dyspensę dla osób w podeszłym wieku, osób z objawami infekcji oraz tych, którzy czują obawę przed zarażeniem. Wiernych, którzy z uzasadnionej racji nie mogą uczestniczyć w niedzielnej Eucharystii, zachęcam do duchowej łączności ze wspólnotą Kościoła, korzystania z transmisji telewizyjnych, radiowych bądź internetowych oraz do stosowania praktyki Komunii św. duchowej.

2. Sprawowanie Eucharystii i innych nabożeństw w kościele

Podczas sprawowania Eucharystii i innych nabożeństw, które zostają przywrócone zgodnie z kalendarzem liturgicznym i parafialną tradycją, należy z najwyższą troską zachować wszystkie zasady dotyczące bezpieczeństwa, stosownego dystansu osób, zasłaniania ust i nosa (z wyjątkiem celebransa) oraz dezynfekcji powierzchni.

Za zgodą rodziców i z zachowaniem wszystkich rygorów sanitarnych przywraca się posługę służby liturgicznej, w tym ministrantów, lektorów, kantorów oraz scholi, a także udzielanie Komunii św. w kościele przez nadzwyczajnych szafarzy.

Nadal zalecam wiernym przyjmowanie Komunii św. na rękę, a celebransom tę formę jej udzielania.

3. Sprawowanie sakramentu pokuty i pojednania

W ślad za zarządzeniem z dnia 16 maja br. zachęcam wiernych do korzystania z sakramentu pokuty i pojednania, zwłaszcza w okresie wielkanocnym, który trwa

1

do niedzieli Trójcy Przenajświętszej (7 czerwca), i do pełnego uczestnictwa we Mszy św. tzn. z przyjęciem Komunii św.

4. Duszpasterstwo

Przywracamy w parafiach odwiedziny chorych z posługą sakramentalną z zastosowaniem wszystkich aktualnie obowiązujących zasad sanitarnych. Zaleca się rozłożenie tej posługi w czasie, aby nie kumulować odwiedzin w jednym dniu.

Udzielanie sakramentu bierzmowania w parafiach należy organizować za pośrednictwem Wydziału Duszpasterstwa Kurii Metropolitalnej, a następnie szczegóły uzgadniać z biskupem – szafarzem sakramentu.

W nawiązaniu do pkt. 5 zarządzenia z dnia 4 maja br. polecam proboszczom zorganizowanie uroczystości wczesnej i pierwszej Komunii św. w ścisłej współpracy z rodzicami i katechetami, z zachowaniem obowiązujących zasad sanitarnych i z uwzględnieniem rozporządzeń władzy cywilnej.

Biorąc pod uwagę aktualnie obowiązujący stan prawny, możliwe będzie zorganizowanie procesji Bożego Ciała. Zaleca się jej organizację wokół kościoła z czterema błogosławieństwami bez konieczności budowy osobnych ołtarzy. Należy przy tym zastosować najnowszą normę służb medycznych, według której w zgromadzeniach poza budynkami kultu może uczestniczyć do 150 osób, a także stosowne zalecenia sanitarne. Zalecam także wystawienie Najświętszego Sakramentu do adoracji wiernych po ostatniej Mszy św. przedpołudniowej do Mszy św. wieczornej.

Przywracamy duszpasterstwo dzieci i młodzieży, w tym pracę formacyjną służby liturgicznej, Dzieci Maryi, ERM, Ruchu Światło-Życie, a także innych grup parafialnych.

W porozumieniu ze szkołą, rodzicami oraz katechetami można planować Msze św. szkolne, zwłaszcza na zakończenie roku szkolnego.

5. Duchowieństwo

Przywracamy dekanalne spotkania formacyjne w II czwartek każdego miesiąca.

Niniejsze zarządzenie obowiązuje od dnia 30 maja 2020 r. (z wyjątkiem punktu 1). Należy je umieścić w gablotce i na głównej stronie internetowej parafii oraz przekazać i wyjaśnić wiernym w ogłoszeniach parafialnych.


Msze święte on-line. Gdzie można obejrzeć transmisję?

Zachęcamy do duchowego uczestnictwa w Mszach Świętych transmitowanych on-line z naszej świątyni

https://www.youtube.com/channel/UCLFqa-ExQo4rPy3DN04oaXg

(godziny transmisji zgodnie z wykazem intencji mszalnych w zakladce Aktualności)

 

     Oprócz transmisji Mszy św. z naszej świątyni, Msze święte można oglądać dzięki kilku programom telewizyjnym.

     Niedzielne Msze święte w ogólnodostępnych kanałach telewizji naziemnej:

 • 7:00 TVP 1 - z Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach
 • 7:00 TVP Info - Dla niesłyszących z Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach
 • 7:00 TV Republika - z parafii pod wezwaniem Świętego Augustyna w Warszawie
 • 9:00 TVP 3 Opole
 • 9:30 TV TRWAM - z kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej na Jasnej Górze
 • 10:00 TVP 3 Lublin
 • 10:00 TVP 3 Bydgoszcz
 • 10:55 TVP 1 - z Jasnej Góry
 • 12:00 TVP 1 (Anioł Pański)
 • 13:00 TVP Polonia - z kościoła pw. św. Joachima w Sosnowcu

     Msze święte są również transmitowane przez dwa kanały informacyjne:

 • 9:00 Polsat News
 • 11:00 TVN 24

Msze święte w Radiu. Gdzie można posłuchać?

     Transmisji można też posłuchać na antenie radia. Dla osób, które nie będą mogły skorzystać z transmisji wideo w internecie czy w telewizji, transmisja radiowa jest idealnym rozwiązaniem.

     Transmisji z Mszy świętych można słuchać:

 • 9:00 Polskie Radio Program 1
 • 9:00 Radio Maryja
 • 10:00 Katolickie Radio Podlasie
 • 10:30 Radio Katowice
 • 12.00 Radio eM

Ponadto wychodząc naprzeciw duchowym potrzebom wiernych, Radio eM wprowadza zmiany w codziennej ramówce:

 • od poniedziałku do soboty o godz. 18.00 – transmisja Mszy św. z katedr

 • codziennie na antenie Radia eM istnieje możliwość wspólnej modlitwy Koronką do Bożego Miłosierdzia o godz. 15.00 oraz modlitwy różańcowej (pn–pt) o godz. 5.30.

 • Ponadto nadawana jest także Ewangelia z danego dnia z komentarzem o godz.  5.50, 6.50, 12.10, 23.10 oraz komentarz do czytania z liturgii Słowa o godz. 6.20, 23.20.

  Zachęcamy do wzmożonej modlitwy w domachzwłaszcza do modlitwy różańcowej i Koronki do Bożego Miłosierdzia. Jako parafianie Serca Pana Jezusa zachęcamy do odmawiania codziennie Litanii do Najświętszego Serca Pana Jezusa w intencji ustania epidemii.

Msza św. w domu - Komunia duchowa

UWAGA:

W związku z decyzją władz państwowych, jeżeli nie będzie innych decyzji Księdza Arcybiskupa, to:
     1)    kościół pozostaje otwarty do osobistej modlitwy;
     2)    Msze święte będą odprawiane o zwykłych porach, ale prosimy o POZOSTANIE W DOMACH by umożliwić bezpieczne uczestnictwo osobom, które zamówiły intencję choć i te zachęcam do pozostania w domu (komunię przyjmujemy duchowo [szczegóły: ks. dr Grzegorz Strzelczyk KOMUNIA DUCHOWA - TO DZIAŁA!], korzystając ze wsparcia np. transmisji telewizyjnej);
     3)    ministranci zostają w domu;
     4)    bardzo proszę o rozpowszechnianie tej informacji - udostępniajcie, powiedzcie sąsiadom itd. - to ma duże znaczenie, bo jak informacja nie dojdzie, to w niedzielę sobie nie poradzimy;
     5)    nie zgrywamy bohaterów: im szybciej zdusimy epidemię, tym szybciej wrócimy do normalności
     6)    Jeżeli nie istnieje konieczność osobistego kontaktu sprawy kancelaryjne prosimy załatwiać telefonicznie. Ofiary za Msze św. można uiścić w późniejszym terminie

 

 

KOMUNIA DUCHOWA - TO DZIAŁA!!!

oprac. ks. dr Grzegorz Strzelczyk

     Sobór Trydencki (1551) naucza:

     Odnośnie do korzystania z tego świętego sakramentu ojcowie nasi słusznie i mądrze rozróżnili trzy sposoby jego przyjmowania. Uczyli, że: jedni przyjmują go tylko sakramentalnie, jak grzesznicy; inni tylko duchowo, mianowicie ci, którzy w pragnieniu spożywając ów podawany niebiański chleb - żywą „wiarą, która działa przez miłość” - odczuwają jego owoc i pożytek; inni wreszcie przyjmują go zarówno sakramentalnie, jak i duchowo' (Sobór Trydencki, Dekret o Najświętszym Sakramencie Eucharystii, r. 8).

     W PRAKTYCE ZATEM:
     W sytuacji, gdy nie ma możliwości przyjęcia komunii św. poprzez spożycie Ciała/Krwi Pańskiej, można - jeśli się jest w stanie łaski uświęcającej - wzbudzić pragnienie przyjęcia komunii i powiedzieć o nim Bogu w dowolnej formie, prosząc o sakramentalne zjednoczenie z Chrystusem. Skutkuje to faktycznym przyjęciem łaski Najświętszego Sakramentu.
     Optymalną sytuacją jest uczynienie tego w trakcie uczestnictwa w transmisji mszy św. (ale UCZESTNICTWA - a nie tylko oglądania z robieniem jednocześnie innych rzeczy...). W innych przypadkach zacząć warto od aktu pokuty, rozważenia czytań z dnia, a przed aktem komunii duchowej odmówić modlitwę Pańską oraz 'Panie, nie jestem godzien...'.

     Szersze wyjaśnienie (z książki Znaki Tajemnicy. Sakramenty w teorii i praktyce Kościoła, Kraków 2018, s. 385):

     Komunia duchowa

     Sobór Trydencki potwierdził wypracowaną w średniowieczu teorię rozróżniającą w sakramentach znak (łac. sacramentum) i właściwy skutek w porządku łaski (łac. res) poprzez wskazanie możliwości przyjmowania sakramentów na trzy sposoby:

     - jedynie znak sakramentalny bez łaski (sacramentum) ci którzy nie mają odpowiedniej dyspozycji do przyjęcia sakramentu;

     - łaska bez znaku sakramentalnego (res): ci, którzy nie mają dostępu do znaku – np. chrzest pragnienia;

     - znak i łaska (sacramentum et res), czyli „normalny” sposób przyjęcia sakramentu.

     Teoria ta odnosi się także do Eucharystii. Zwykłym sposobem jej przyjmowania jest dostąpienie zjednoczenia z Chrystusem poprzez spożywanie Jego Ciała (i Krwi). Natomiast osoba nieochrzczona lub nie będąca w stanie łaski uświęcającej nie ma odpowiedniej dyspozycji do sakramentalnego zjednoczenia z Chrystusem (główny skutek Eucharystii w porządku łaski). Zatem w razie przystąpienia do komunii, przyjmuje wyłącznie znak sakramentalny (spożywa Ciało Chrystusa, pije Jego Krew – sacramentum, ale bez jednoczącego skutku). A już św. Paweł (1 Kor 11,27-29) przestrzegał przed zgubnymi duchowo skutkami niegodnego przyjmowania Eucharystii.

     Natomiast w sytuacji, w której osoba odpowiednio dysponowana (w stanie łaski uświęcającej) nie ma dostępu do Ciała lub Krwi Pańskiej (np. choroba, podróż, brak szafarza), może dostąpić skutków sakramentu Eucharystii (res) poprzez zwrócenie się do Chrystusa z prośbą wyrażającą pragnienie zjednoczenia sakramentalnego. Akt taki nazywany jest tradycyjnie komunią duchową (lub komunią pragnienia) i ma takie same skutki w porządku łaski jak spożycie Ciała lub Krwi Pańskiej.

     W ramach dyskusji dotyczących sytuacji osób żyjących w związkach niesakramentalnych pojawiają się czasem sugestie, by osoby te – nie mogąc przyjmować komunii sakramentalnie – praktykowały komunię duchową. Należy podkreślić, że jest to opinia błędna i szkodliwa, bowiem skutki komunii duchowej mogą dokonać się jedynie w osobie dysponowanej do komunii sakramentalnej (w stanie łaski uświęcającej). Trzeba bardzo wyraźnie odróżnić komunię pragnienia (komunię duchową) od pragnienia komunii, czyli wyrażanego Bogu przez osobę nie będącą w stanie łaski uświęcającej pragnienia zjednoczenia. Pragnienie takie nie pociągnie za sobą skutków sakramentalnych, może jednak – jako że jest pewnym otwarciem na łaskę – przyczynić się do nawrócenia tej osoby.

 


Zasady przetwarzania danych

Dotyczące danych z formularza wysyłanych ze strony.

Dane z powyższego formularza będą przetwarzane przez naszą firmę jedynie w celu odpowiedzi na kontakt w okresie niezbędnym na procedowanie przekazanej sprawy. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przetworzenia zapytania. Każda osoba posiada prawo dostępu do swoich danych, ich sprostowania i usunięcia oraz prawo do wniesienia sprzeciwu wobec niewłaściwego przetwarzania. W przypadku niezgodnego z prawem przetwarzania każdy posiada prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego. Administratorem danych osobowych jest Parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa, siedziba: Chorzów, Długa 32.