WITAMY NA STRONIE

RZYMSKOKATOLICKIEJ PARAFII NAJŚWIĘTSZEGO SERCA PANA JEZUSA

W CHORZOWIE BATORYM

 

Transmisja Mszy świętych on-line z naszego kościoła

https://www.youtube.com/watch?v=oHEGwr6tNYU

 

PO WEJŚCIU KLIKNIJ ZAKŁADKĘ "NA ŻYWO"

Liturgia


2024-07-19, Piątek, Rok B, II, XV Tydzień zwykły
Iz 38, 1-6. 21-22. 7-8
Iz 38, 10. 11. 12abcd. 16 (R.: por. 17b)
J 10, 27
Mt 12, 1-8
2024-07-20, Sobota, Rok B, II, Wspomnienie Bł. Czesława, prezbitera
Mi 2, 1-5
Ps 10, 1-2. 3-4. 7-8. 14 (R.: por. 12b)
2 Kor 5, 19
Mt 12, 14-21
2024-07-21, Niedziela, Rok B, II, XVI Tydzień zwykły
Jr 23, 1-6
Ps 23 (22), 1b-3a. 3b-4. 5. 6 (R.: por. 1b)
Ef 2, 13-18
J 10, 27
Mk 6, 30-34

Wydarzenia

 

DUSZPASTERSKA RADA PARAFIALNA 15.05.2024

PROTOKÓŁ Z POSIEDZENIA
DUSZPASTERSKIEJ RADY PARAFIALNEJ
PARAFII NAJŚWIĘTSZEGO SERCA PANA JEZUSA
W CHORZOWIE BATORYM
15 maja 2024 r.
     W czwartek, 15 maja br., odbyło się kolejne spotkanie Duszpasterskiej Rady Parafialnej naszej parafii. Spotkanie rozpoczęto modlitwą do Ducha Świętego.
     Pierwszym punktem, zgodnie z zaleceniem ks. abp. Adriana Galbasa, była informacja ks. Proboszcza dotycząca o wprowadzeniu tzw. Ustawy Kamilka, której głównym celem jest wdrożenie Standardów ochrony małoletnich we wszystkich placówkach pracujących z dziećmi. Przepisy obejmują weryfikację personelu za przestępstwa seksualne i związane z przemocą na szkodę dzieci. Dotyczy to również pracy w parafiach.
     W parafii musi być utworzona kartoteka osób pracujących z dziećmi i młodzieżą (kapłani, służba kościelna, wolontariusze itd.). Kartoteka ma zawierać m.in.: podstawowe dane osobowe, zaświadczenie o niekaralności, zaświadczenie o niekaralności na tle seksualnym oraz informacje o odbytych szkoleniach. Okresowo muszą być składane sprawozdania z działalności parafii w zakresie pracy z dziećmi i młodzieżą. Ks. Proboszcz poinformował, że pierwsze osoby wezmą udział w szkoleniu 15.08.
     Kolejnym punktem spotkania była uroczystość Bożego Ciała.
     Ustalono, że procesja przejdzie ulicami: Wyspiańskiego, Długą, Limanowskiego, Wysockiego, Długą, Wyspiańskiego. Pierwszy ołtarz – ul. Długa (rejon posesji pp. Krawczyk), drugi – ul. Limanowskiego (rejon posesji pp. Rak), trzeci – skrzyżowanie ul. Limanowskiego i Wysockiego, czwarty – plac kościelny. Wszystkie ołtarze będą w jednym stylu: zakupiono banery, wykonane zostaną jednakowe dekoracje kwiatowe.
     Padła również propozycja by w przyszłym roku jeden z ołtarzy przygotowali rodzice dzieci pierwszokomunijnych.
     Następny temat to Odpust Parafialny Najświętszego Serca Pana Jezusa. Uroczystość przypada w piątek 7 czerwca, Odpust w niedzielę 9 czerwca.
     Tym razem, ze względu na planowany festyn z ok. Odpustu MB Pocieszenia, festyn zostanie ograniczony do jednego dnia, w niedzielę. Msza Odpustowa o godz. 12.00 – homilię wygłosi ks. Mariusz Dronszczyk – proboszcz par. św. Augustyna w Świętochłowicach – Lipinach. Podczas festynu wystąpią Maszkety, będą gry, zabawy i konkursy dla dzieci. Tradycyjnie będą ciasta, grill itd.
     W dniach 24-26 czerwca odbędzie się kolejna Parafialna Pielgrzymka na Jasną Górę.
     We wtorek 26 czerwca będziemy prowadzić nocne czuwanie. Ze względów organizacyjnych zapisy będą przyjmowane do końca maja.
     Ostatni temat to koronacja obrazu MB Pocieszenia, która planowana jest na 1 września br., podczas Mszy św. o godz. 12.00.
     Pierwszy problem to lokalizacja Obrazu. Ks. Maciej zaproponował, by kaplica Bożego Miłosierdzia, gdzie wisiał również Obraz, znowu była tylko miejscem kultu Bożego Miłosierdzia. Jest to również postulat wielu Parafian. Zaproponował również, by Obraz zawisł w bocznym ołtarzu, gdzie dotychczas stoi figura MB Fatimskiej (Obraz wisiał tam do 1987 r.). Po dyskusji Rada propozycję zaakcetowała.
     Ze względów bezpieczeństwa Obraz zostanie umieszczony w szklanej kasecie. Po bokach zawisną gabloty na wota. Jest również przygotowana Księga łask.

     Kolejny problem to odnowienie Obrazu i wykonanie mocowania koron. Po oględzinach rzeczoznawca ocenił, że rama Obrazu jest oryginalna, w bardzo dobrym stanie i nie wymaga żadnych zabiegów. Samo płótno wymaga jednak ponownego naprężenia. By nie uszkodzić Obrazu mocowanie koron zostanie wykonane z magnesów.
     Przyjęto również propozycję, by figurę MB Fatimskiej umieścić w prawym bocznym ołtarzu, który po zakupie figury dziesięcioletniego Jezusa, stanie się ołtarzem Bożej Rodziny.

     Uroczystości koronacji prawdopodobnie uświetnią soliści ZPiT Śląsk oraz Orkiestra Tramwajów Śląskich SA. Planujemy również festyn i wspólne biesiadowanie przed kościołem. Szczegóły są uzgadniane.

 

Obecni byli: ks. prob. Krzysztof Tomalik, ks. Maciej Budner, kl. Mateusz Raczek, Henryk Bręczewski, Jacek Cebula, Iwona Dronka, Janusz Kotyś, Marek Krawczyk, Sebastian Nowok, Małgorzata Piechoczek, Dorota Pogoda, Krzysztof Pogoda, Marian Pricel, Jan Rzepka, Joachim Rzepka, Monika Tiel, Maria Zachara.


Duszpasterska Rada Parafialna

PROTOKÓŁ Z POSIEDZENIA

DUSZPASTERSKIEJ RADY PARAFIALNEJ PARAFII NAJŚWIĘTSZEGO SERCA PANA JEZUSA

W CHORZOWIE BATORYM

23 listopada 2023 r.

 

     W czwartek, 23 listopada br., odbyło się kolejne spotkanie Duszpasterskiej Rady Parafialnej naszej parafii.

     Spotkanie rozpoczęto modlitwą do Ducha Świętego.

     Na początku p. Anna Grabińska-Szczęśniak z Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, przedstawiła możliwość udziału parafii w programie EtnoPolska, którego celem jest
m. in. pozyskiwanie funduszy na różne działania promujące regionalizm, np. zakup strojów śląskich. Wobec skomplikowanej procedury i wymagań, Rada uzgodniła, że parafia nie weźmie w tym udziału, a stroje śląskie zostaną zakupione z zebranych ofiar.

     W drugiej części spotkania zostały omówione nadchodzące wydarzenia.

     Kapłani na bieżąco kontaktują się z osobami, które wyraziły chęć przyjęcia odwiedzin duszpasterskich, ustalając indywidualnie terminy. Przyjęto ponad 330 zgłoszeń. To więcej jak w zeszłym roku.

     Stawianie tegorocznej stajenki czyli Hajduckiego Betlejem AD 2023 rozpocznie się w poniedziałek 4 grudnia, po roratach.

     Tradycją lat ubiegłych, w trzecią niedzielę Adwentu, przed kościołem zostanie zorganizowany Świąteczny Kiermasz. Po Mszach św. o 800, 1030 i 1200 będzie możliwość zakupu ciast, pierników i drobnych świątecznych upominków. 

     6 stycznia po raz IX ulicami naszej parafii przejdzie Wielkohajducki Orszak Trzech Króli. Jego hasłem będzie W jasełkach leży! Trasa zostanie ustalona w najbliższym czasie.

     W niedzielę, 7 stycznia, po raz 21. w naszym Hajduckim Betlejem, odbędzie się Adoracja Chórów Okręgu Chorzowsko-Świętochłowickiego ŚZChiO.

     Najważniejszym punktem spotkania była koronacja obrazu Matki Bożej Pocieszenia. Koronacja jest zaplanowana na I niedzielę września 2024 r. Ks. Proboszcz otrzymał propozycję, by obraz umieścić w głównym ołtarzu nad tabernakulum. Po dyskusji, Rada  propozycji nie zaakceptowała. Lokalizacja wymagałaby gruntownej przebudowy oł-tarza, m.in usunięcia tzw. tronu – baldachimu nad tabernakulum.

     Uznano, że godnym miejscem jest kaplica Bożego Miłosierdzia. Ze wględów bezpieczeństwa wymagane będzie zabezpieczenie obrazu specjalną szybą. Po bokach za-
wisną gabloty na wota.

     Nadal prowadzony jest remont głównego wejścia do kościoła. Zakończenie prac planowane jest jeszcze przed świętami.

     Na zakończenie ks. Proboszcz poinformował, że w zakrystii jest dostępny defibrylator AED. Zademonstrował również jego działanie. AED to urządzenie, którego zadaniem jest przywracanie prawidłowego rytmu serca, za pomocą podania impulsu elektrycznego. W przypadku wystąpienia nagłego zatrzymania krążenia, w połączeniu z resuscytacją krążeniowo–oddechową jest jedynym sposobem na uratowanie życia.

     Obecni byli: ks. prob. Krzysztof Tomalik, ks. Maciej Budner, Henryk Bręczewski, Jacek Cebula, Iwona Dronka, Janusz Kotyś, Marek Krawczyk, Sebastian Nowok, Małgorzata Piechoczek, Dorota Pogoda, Krzysztof Pogoda, Marian Pricel, Jan Rzepka, Joachim Rzepka, Monika Tiel, Damian Wieczorek, Maria Zachara.


Szczęśliwej drogi, już nadszedł czas...

ZMIANY, ZMIANY ZMIANY...
     Wikarzy i pozostali kapłani, którzy zmieniają w tym roku miejsca posługi, spotkali się w piątkowe popołudnie, by odebrać dekrety kierujące ich do nowych zadań. Abp Adrian Galbas zaprosił ich do wspólnej modlitwy w kurialnej kaplicy. Zwracając się do zebranych, podkreślił odczytywane tego dnia w Ewangelii słowa Jezusa, zapraszającego utrudzonych i obciążonych. – Być może do wielu obciążeń, które przeżywacie dochodzi jeszcze i to jedno: że trzeba się znów dokądś przeprowadzić, spakować, zawiązywać nowe relacje, uczyć się nowego proboszcza i jego współpracowników, nowych ludzi, zwyczajów, nowych miejsc. To wszystko jest obciążające, zwłaszcza, gdy ma się już tzw. „swoje lata”. Sam w ostatnich niespełna czterech latach przeprowadzałem się dwukrotnie i znam psychiczną i duchową siłę tego obciążenia – przyznał.
     Metropolita katowicki podkreślił, że decyzje o zmianach „nie są wolą Bożą, są jedynie decyzją biskupa” i zapadły „po licznych konsultacjach z ludźmi, którzy diecezję znają dużo lepiej niż ja”. – Jest to jednak jedynie ludzka decyzja, która może okazać się błędna, okaleczona egoizmem o niepełnym widzeniem spraw. Jest to decyzja, która nie wiemy jakie przyniesie owoce. Jednak ty możesz ją przyjąć jako wolę Bożą. To będzie jednak twój wybór, a nie wybór biskupa. To da ci siłę, by tę decyzję przyjąć w duchu wiary, także wtedy, gdy po ludzku jest ona dla ciebie trudna i niezrozumiała – wskazywał.
     Wśród Kapłanów, którzy odebrali dekrety był również nasz wikary ks. Mirosław Czeglik. Po 7 latach posługi duszpasterskiej w naszej parafii rozpocznie pracę w Jastrzębiu, w parafii Miłosierdzia Bożego.
     Pożegnamy również ks. Macieja Kusia, który obejmie parafię św. Józefa na Załężu.
     Msza święta dziękczynna za posługę kapłańską w naszej Parafii ks. Mirosława i ks. Macieja odbędzie się 27 sierpnia o godz. 12.00. 
     Jednocześnie powitamy wśród nas neoprezbitera, ks. Macieja Budnera. Więcej informacji o ks. Maćku: https://katowice.gosc.pl/doc/8264371.Neoprezbiterzy-2023-Przedstawiamy-nowych-kaplanow
 
 
 

Nie chciejcie krzyża bez Chrystusa!

MSZA ŚW. W INT. CHORYCH I STARSZYCH WIEKIEM PARAFIAN
     Do południa ks. Arcybiskup spotkał się z młodzieżą w SP 37 oraz dziećmi w przedszkolu.
     W samo południe ks. abp Adrian odprawił Mszę św. w int chorych i starszych wiekiem Parafian. Udzielił również zebranym Sakramentu Chorych.

     W homilii mówił m.in. [...] Jest w życiu naszej Wiary, ten moment szczególnie trudny, który naszą Wiarę jakoś weryfikuje, wystawia na próbę. To jest właśnie ta chwila, co się dzieje z naszą Wiarą, kiedy na jej drodze pojawi się krzyż, trudność, cierpienie, choroba. Kiedy na jej drodze pojawi się mrok. Łatwo jest wierzyć, kiedy wszystko jest łatwe, kiedy wszystko jest po naszej myśli. [...] Co się dzieje ze mną, co się dzieje z moją Wiarą, gdy na mej drodze pojawia się krzyż. Są tacy, którzy w takim doświadczeniu mówią Panu Bogu Adieu! Nie chcę mieć z Tobą nic wspólnego! Jeżeli Ty jesteś Bogiem, a mnie spotykają takie rzeczy - to nie! Ty jesteś wszechmogący - to nie! Ty jesteś miłosierny - to nie! Wielu ludzi odchodzi od Wiary, odchodzi od Boga, odchodzi od Kościoła właśnie w momencie gdy doświadczają w swoim życiu ognia krzyża. Ale są tacy, którzy właśnie wtedy jeszcze bardziej przybliżają się do Ukrzyżowanego. Jeszcze bardziej przybliżają się do Najświętszego Serca Jezusa. I mówią: to co przeżywam jest ciężkie, ale bez Ciebie będzie jeszcze bardziej ciężkie. [...] Jest taka pokusa, żeby właśnie wtedy, ten krzyż choroby, czy jakiejkolwiek życiowej trudności nieść samemu. Ale on wtedy właśnie jest bardzo ciężki. Właśnie wtedy jest bardzo okrutny. Nie chciejcie krzyża bez Chrystusa! Bo będzie on nie do udźwignięcia! [...]


Bezpłatna pomoc prawnicza i psychologiczna

bezpłatna pomoc prawnicza i poradnictwo rodzinne

 I środa KAŻDEGO MIeSIĄCA: 16.00 kancelaria parafialna

 

bezpłatna pomoc psychologiczna

 

prosimy o kontakt tel. 504 49 20 49

 

nie jesteś sama, nie jesteś sam


U STUDNI - DLA PAR BEZ ŚLUBU

 

Spotkania są otwarte dla wszystkich, którzy żyją w związku niesakramentalnym (z różnych powodów), a nadal chcą rozwijąć swoją więź z Panem Jezusem

 

PONIEDZIAŁEK 27 MAJA 2024 r. godz. 18.45

 

PROBOSTWO

 

ZAPRASZAMY


Zasady przetwarzania danych

Dotyczące danych z formularza wysyłanych ze strony.

Dane z powyższego formularza będą przetwarzane przez naszą firmę jedynie w celu odpowiedzi na kontakt w okresie niezbędnym na procedowanie przekazanej sprawy. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przetworzenia zapytania. Każda osoba posiada prawo dostępu do swoich danych, ich sprostowania i usunięcia oraz prawo do wniesienia sprzeciwu wobec niewłaściwego przetwarzania. W przypadku niezgodnego z prawem przetwarzania każdy posiada prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego. Administratorem danych osobowych jest Parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa, siedziba: Chorzów, Długa 32.