WITAMY NA STRONIE

RZYMSKOKATOLICKIEJ PARAFII NAJŚWIĘTSZEGO SERCA PANA JEZUSA

W CHORZOWIE BATORYM

Liturgia


2019-10-23, Środa, Rok C, I, Dzień Powszedni albo wspomnienie św. Jana Kapistrana, prezbitera albo wspomnienie św. Józefa Bilczewskiego, biskupa
Rz 6, 12-18
Ps 124 (123), 1b-3. 4-6. 7-8 (R.: por. 8a)
Por. Mt 24, 42a. 44
Łk 12, 39-48
2019-10-24, Czwartek, Rok C, I, Dzień Powszedni albo wspomnienie św. Antoniego Marii Clareta, biskupa
Rz 6, 19-23
Ps 1, 1-2. 3. 4 i 6 (R.: por. Ps 40 [39], 5a)
Flp 3, 8b-9a
Łk 12, 49-53
2019-10-25, Piątek, Rok C, I
Rz 7, 18-25a
Ps 119 (118), 66 i 68. 76-77. 93-94 (R.: por. 68b)
Por. Mt 11, 25
Łk 12, 54-59

Wydarzenia

 

Bezpłatna pomoc prawnicza i psychologiczna

bezpłatna pomoc prawnicza i poradnictwo rodzinne

środa: 16.00 - 17.00 kancelaria parafialna

 

bezpłatna pomoc psychologiczna

środa: 18.00 - 20.00 kancelaria parafialna

wcześniej prosimy o kontakt tel. 504 49 20 49

 

nie jesteś sama, nie jesteś sam


Misje Parafialne - zakończone

ALBOWIEM BÓG TAK UMIŁOWAŁ ŚWIAT, ŻE SYNA SWEGO DAŁ, ABY KAŻDY KTO W NIEGO WIERZY NIE ZGINĄŁ ALE MIAŁ ŻYCIE WIECZNE

 

Dziękujemy wszystkim za wspólny czas przy bogu.

dziekujemy ks. tomaszowi koryciorzowi za świadectwo wiary i posługę kapłańską.


Specjalnie dla Małżonków

 

SCALENI NA NOWO - REKOLEKCJE UTKANE ROZKOSZĄ DLA MAŁŻONKÓW

 

Na te spotkania nie trzeba nigdzie wyjeżdżać, bo będą on odbywały się w naszej parafii.

Pośród codziennego zagonienia chcemy zatrzymać się nad oświadczeniem miłości Boga,

na nowo odkrywać i oczyszczać miłość małżeńską oraz miłość rodzicielską.

Następne spotkania:

 

piątek 15 listopada godz. 18.00

sobota 16 listopada godz. 15.30

niedziela 17 listopada godz. 16.00

 

Serdecznie zapraszamy.


Matko pociesz nas! Odpust Matki Bożej Pocieszenia

     Obraz Matki Bożej Pocieszenia znajdujacy się w naszej świątyni jest wotum wdzięczności Parafian za ocalenie ich życia w obozach koncentracyjnych w czasie II wojny światowej oraz w intencji naszej Ojczyzny.
     W okresie największych prześladowań, wśród aresztowanej inteligencji, duchowieństwa i nauczycieli, aresztowano również księdza katechetę ks. Ignacego Jeża – późniejszego ordynariusza diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej. W tym czasie część tutejszych Polaków poleciła opiece Maryi wszystkich aresztowanych z największą ufnością, że zachowa ich przy życiu i przywróci upragnioną wolność narodowi i naszej Ojczyźnie. Jako wotum wdzięczności postanowiono zamówić obraz Matki Boskiej Pocieszenia. Rozpoczęto zbiórkę na ten cel, pośród osób pewnych i znajomych, tak, że obraz stał się ofiarą nie tylko samego Chorzowa ale i szerszej okolicy. Ofiarą wszystkich, którzy żyli nadzieją, że za przemożnym wstawiennictwem Maryi każda prośba zostanie wysłuchana.
     Obraz namalował artysta malarz z Częstochowy Władysław Ciesielski. W marcu 1943 r. został przeniesiony na Jasną Górę. 8 kwietnia o godz. 8.00, podczas Mszy św. odprawionej w int. Ojczyzny i Polaków uwięzionych w obozach, obraz został uroczyście poświęcony przed ołtarzem Matki Boskiej Jasnogórskiej.Obraz pozostał tam 2 tygodnie, poczym w tajemnicy został przewieziony do Chorzowa przez Alojzego Michnę, który opiekował się nim do wyzwolenia. W tym czasie wierni, potajemnie modlili się przed obrazem i od tej chwili nikt ze znajdujących się w obozie, a poleconych opiece Najświętszej Maryi Panie nie zginął.
     Po wyzwoleniu o tajemnicy Obrazu dowiedział się ks. prob. Emanuel Bąk i zadecydował o jego przeniesieniu do kościoła parafialnego. 16 kwietnia 1945 r. wystawiono ołtarz przed hajduckim ratuszem – miejscem symbolicznym – siedzibą gestapo, miejscem kaźni wielu Polaków. Odbyło się uroczyste odsłonięcie obrazu i krótkie nabożeństwo. Kazanie o znaczeniu tego wizerunku oraz o miejscu minionej kaźni wygłosił ks. Jan Rzepka. Następnie w uroczystej procesji obraz przeniesiono do kościoła. W kościele na przywitanie obrazu kazanie wygłosił o. Bonawentura – franciszkanin z Klimzowca. Uroczystość uświetniła orkiestra Huty Batory.
     Latem 1946 r. powrócił z obozu ks. Ignacy Jeż, który był jednym z inicjatorów powstania tego obrazu i jako pierwszy odprawił przed tym obrazem Mszę św. dziękczynną. W następnych miesiącach powrócili inni ocaleni więźniowie.
     W 1946 r., na prośbę wiernych, o.o. Augustynianie z Krakowa, otoczyli obraz specjalną opieką i wystarali się w Rzymie o odpust dla niego, który został przyznany i zatwierdzony przez Stolicę Apostolską dokumentem rzymskim. Dokument ten złożono na ręce drugiego proboszcza naszej parafii ks. Alfonsa Przybyły. Odpust przyznano na pierwszą niedzielę po św. Augustynie.
     Początkowo obraz zawisł w ołtarzu bocznym, a następnie w bocznej absydzie, nad obrazem Bożego Miłosierdzia. W 2013 r. obraz został przeniesiony do Kaplicy Wiecznej Adoracji.
Przed obrazem, tak ściśle związanym z Panią Jasnogórską, składano Śluby Jasnogórskie, odprawiano różaniec, nabożeństwa majowe i większe uroczystości Maryjne.


Masz sąsiada w potrzebie? Wolontariat młodych

 

 

 

  • Parafialny zespół Caritas rusza z programem „Masz Sąsiada”. Program ma na celu pomoc starszym, samotnym, schorowanym osobom z naszej parafii, a także zaangażowanie młodzieży do współpracy z nami. Jeżeli masz sąsiada, który potrzebuje pomocy lub jesteś młodym, wrażliwym człowiekiem i chcesz zostać wolontariuszem zgłoś się do proboszcza lub bezpośrednio do punktu Caritas.

     


Odpocznij przy Jezusie


Marsz Wszystkich Świętych - dzieci!

 

Już dziś zapraszamy dorosłych i dzieci na Marsz Wszystkich Świętych 30 października o godz. 17.15. Wyruszymy spod kościoła. Dzieci zapraszamy, aby przebrały się w swojego ulubionego świętego.

 


Zasady przetwarzania danych

Dotyczące danych z formularza wysyłanych ze strony.

Dane z powyższego formularza będą przetwarzane przez naszą firmę jedynie w celu odpowiedzi na kontakt w okresie niezbędnym na procedowanie przekazanej sprawy. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przetworzenia zapytania. Każda osoba posiada prawo dostępu do swoich danych, ich sprostowania i usunięcia oraz prawo do wniesienia sprzeciwu wobec niewłaściwego przetwarzania. W przypadku niezgodnego z prawem przetwarzania każdy posiada prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego. Administratorem danych osobowych jest Parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa, siedziba: Chorzów, Długa 32.