Nadzwyczajni Szafarze Najświętszego Sakramentu

 

     Nadzwyczajni Szafarze Komunii Świętej, mają za zadanie rozdzielanie Komunii Świętej, gdy udzielanie jej przez kapłanów, czyli zwyczajnych szafarzy Eucharystii, nie jest możliwe lub jest bardzo utrudnione. Roznoszą Pana Jezusa do chorych w niedzielę oraz rozdają podczas Mszy Świętej.

 

     Dwaj pierwsi Nadzwyczajni Szafarze pojawili się w naszej Wspólnocie Parafialnej w 2007 roku. W następnych latach dołączali kolejni, a niektórzy odeszli. W sumie posługę w naszej parafii dotychczas pełniło (lub nadal pełni) 18. Nadzwyczajnych Szafarzy Komunii Świętej. Obecnie ich Wspólnota w naszej parafii liczy 11 osób (w całej Archidiecezji jest ich ponad 1500). Są to: Wojciech Biedacha, Tomasz Polok, Joachim Rzepka, Jan Rzepka, Jan Borys, Marcin Kasza, Sebastian Nowok, Krzysztof Pogoda, Artur Białecki, Krzysztof Morga, Wojciech Musioł.


     Oprócz posługi w czasie niedzielnych i świątecznych Mszy Św. oraz udzielania Komunii Św. chorym w ich domach (10-12 osób), nasi Nadzwyczajni Szafarze codziennie udzielają Najświętszego Sakramentu pensjonariuszom BetaMed-u. Jest to średnio 45-50 osób.


     Osoby pragnące przyjmować Pana Jezusa, a ich stan zdrowia uniemożliwia przyjście na Mszę Świętą do Kościoła, mogą zadzwonić do kancelarii parafialnej i poprosić o przyjście Szafarza. Należy pamiętać, że szafarz może udzielić Komunii Świętej, jeśli chory jest w stanie łaski uświęcającej. Jeśli wymaga Sakramentu Pojednania, najpierw odwiedzi Go Kapłan.

Zasady przetwarzania danych

Dotyczące danych z formularza wysyłanych ze strony.

Dane z powyższego formularza będą przetwarzane przez naszą firmę jedynie w celu odpowiedzi na kontakt w okresie niezbędnym na procedowanie przekazanej sprawy. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przetworzenia zapytania. Każda osoba posiada prawo dostępu do swoich danych, ich sprostowania i usunięcia oraz prawo do wniesienia sprzeciwu wobec niewłaściwego przetwarzania. W przypadku niezgodnego z prawem przetwarzania każdy posiada prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego. Administratorem danych osobowych jest Parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa, siedziba: Chorzów, Długa 32.